#poznajhyundai

Zacznijmy od początku

Początki firmy Hyundai sięgają 1947 roku, kiedy to została założona przez Chung Ju-Younga firma Hyundai Engeenering and Construction, największy na tamte czasy koncern budowlany w Korei Południowej.

W 1967 roku w ramach koncernu, działającego już wówczas pod nazwą Hyundai Group, wyodrębniona została spółka Hyundai Motor Company, której głównym przedmiotem działalności stała się produkcja samochodów.

Źródło: https://hyundai.pl

Hyundai Pony, pionier dawnych czasów

Powstanie pierwszego samochodu Hyundaia datuje się na rok 1974, kiedy na targach w Turynie swoją premierę miał model Pony. Jego produkcja zaczęła się rok później. Model Pony w pierwszej kolejności oferowany był w Ekwadorze i Gwatemali, gdzie sprawdził się jako taksówka, a następnie trafił do Europy.

W pierwszej kolejności można było go kupić w Belgii i Holandii. Auto cieszyło się dużym zainteresowaniem. W 1982 roku zaprezentowany został jego następca. Od 1985 do 1994 roku produkowana była trzecia generacja pojazdu, a model ten trafił również do Polski.

Źródło: https://en.wikipedia.org

Pierwszy sportowy Hyundai

Koreański koncern stale zwiększał produkcję, a w 1980 roku do salonów sprzedaży trafia model Granada. W 1985 roku debiutuje pierwsza wersja Hyundaia Excela, a rok później samochód trafia na rynek amerykański. Ten sam rok jest momentem debiutu Hyundaia Grandeur, a kilka lat później pojawia się Hyundai New Grandeur.

W 1988 roku do produkcji wprowadzony zostaje model Sonata, a w 1990 roku pojawia się pierwsze auto o sportowej linii, czyli Hyundai Scoupe. W związku z rosnącym zainteresowaniem marką Hyundai, w 1994 roku rozpoczyna się produkcja Accenta.

Źródło: https://www.autotrader.com

Rozwój marki w Polsce

Na polski rynek koreańska marka trafia w 1993 roku. Wtedy utworzona zostaje firma Hyundai Corporation Poland. Hyundai oferuje m.in. modele i10, i20, i30, i i40, a także Elantra. W roku 2001 pojawia się produkowany do dziś model Santa Fe, a później do sprzedaży trafia SUV Tucson. W tym segmencie warto także wspomnieć model Hyundai ix35 i ix20, które są produkowane od 2010 roku. 

Źródło: https://www.hyundai.co.uk

Czasy obecne

W 2015 roku model ix35 otrzymuje nazwę Tucson na rynku europejskim, który podbija cały Kontynent, w tym i Polskę. W 2016 roku powstaje model IONIQ, pierwszy samochód z napędem hybrydowym marki Hyundai. Od tej pory Hyundai zaczął walkę na arenie międzynarodowej w kategorii samochodów hybrydowych. W 2017 trafia do sprzedaży KONA - Nowy Suv Hyundai.

Źródło: https://hyundai.pl